Perły przynoszą nieszczęście?

Perły przynoszą nieszczęście?

perły przynoszą nieszczęście

Czy perły przynoszą nieszczęście? Perłom przypisuje się wykluczające właściwości, z jednej strony perły gwarantują powodzenie, ale z drugiej uważa się, że przyciągają fatum. Zwłaszcza panny młode wierzą, że perła w dniu ślubu przynosi nieszczęście.

Perły uzależniają i rozkochują w sobie kobiety. Królowa Barbara Radziwiłłówna, żona Zygmunta Augusta, wyjątkowo kochała klejnoty, a w szczególności znana była jako wielka miłośniczka pereł. Jej mąż Zygmunt August nie szczędził pieniędzy na drogocenne zachcianki ukochanej żony. Ponoć część cennych pereł nabyła Elżbieta I Tudor i w ten sposób trafiły one do królewskiego skarbca angielskiego. Wielką miłośniczką pereł była także królowa Egiptu Kleopatra albo Maria Stuart – królowa Szkotów.

Rodzaje pereł

  • Perły słonowodne – są hodowane głównie w Japonii i Chinach. Występują w kolorze białym, żółtym, różowym i kremowym
  • Perły słodkowodne – hodowane głównie w Chinach. Występują w rożnych kształtach i kolorach. Ich  atrakcyjna cena powoduje powszechne wykorzystanie w wyrobach jubilerskich na całym świecie
  • Perły mórz południowych – hodowane głównie w  Australii i Indonezji. Standardowa wielkość to przedział 10-20 mm. Ze względu na rzadkość występowania i wielkość są aktualnie jednymi z najdroższych na świecie
  • Perły Tahitańskie – hodowane w Polinezji Francuskiej o średnim rozmiarze 12 mm. Charakterystyczny jest tutaj ciemny kolor z poblaskiem grafitu, brązu lub barwa “pawia”. Rzadko występują w kolorze czarnym

Perły występują w szerokiej gamie kolorów – białym, grafitowym, niebieskim, fioletowym i in. Każdy z kolorów występuje także w różnych odcieniach. Perły powstające w sposób naturalny niezwykle rzadko występują jako idealnie okrągłe.

Pielęgnacja pereł naturalnych

Perły „starzeją się” i mają ograniczoną długość życia. W pierwszej kolejności stają się matowe, a następnie pojawiają się pęknięcia. Kolejną fazą jest łuszczenie się, a na końcu perła się rozsypuje.

Perłom szkodzą zarówno susza, jak i znaczna wilgotność. Mogą podlegać niekorzystnym zmianom pod wpływem styczności ze skórą (pot) oraz kosmetykami. Szacowana średnia długość „życia” perły wynosi ok. 100-150 lat.

Perły najlepiej przechowywać osobno i w osobnych woreczkach, najlepiej aby nie stykały się z metalem. Można je delikatnie czyścić mąką ziemniaczaną.

Tekst na podstawie royalstone.pl

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *