Spinel - czy to nowy minerał?
Nie – jest znany od starożytności, choć pod błędną nazwą (z którym kamieniem był mylony – o tym więcej niżej).
Spinel jest kamieniem wyjątkowo wytrzymałym i odpornym na zarysowania (w skali Mosha jego twardość wynosi aż 7,5 – 8).
Nazwa kamienia pochodzi prawdopodobnie od łacińskiego słowa „czubek” ( w innych źródłach strzała), które odnosi się do jego spiczastej formy krystalicznej.
Kamień ten występuje w wielu kolorach: czarnym, czerwonym, różowym, żółtym, pomarańczowym, fioletowym czy niebieskim. Najbardziej pożądany jest kamień o barwie czerwonej, najbardziej popularny jest ten czarny. Za kolory kamienia są odpowiedzialne pierwiastki chemiczne: wanad, żelazo, chrom i kobalt.
Przez wiele lat spinel mylono z rubinem i szafirem, zwłaszcza, że powstaje on w tych samych utworach skalnych. Dopiero później (150 lat temu) – kiedy odpowiednie narzędzia na to pozwoliły – wyodrębniono nowy kamień szlachetny – i nazwano go spinel.
Uważa się, że spinel chroni przed ludźmi kłamliwymi i jest amuletem ludzi prawdomównych. Mówi się, że posiada uspokajającą energie, dlatego używany jest jako kamień kojący i odstresowujący. W astrologii przypisany jest dla osób spod znaku bliźniąt.
Spinele można być pod bieżącą, letnią wodą z mydłem i obficie spłukać. Wycieramy miękką ściereczką. Należy je przechowywać w oddzielnym woreczku w suchym miejscu.
Najbardziej znane okazy spineli możemy znaleźć w imponującej biżuterii z dawnych lat.
Należy do niej Rubin Czarnego Księcia 170-karatowy spinel, którego pierwszym właścicielem był mauretański książe Granady. Kamień przeszedł przez ręce kilku właścicieli, a w końcu trafił do Korony Królewskiej Zjednoczonego Cesarstwa.
Drugim klejnotem jest 361-karatowy Rubin Timura, który zdobi brytyjski naszyjnik koronny.
Obydwa klejnoty wygadają jak rubiny.
Jeśli spodobał Ci się artykuł – zostaw komentarz 🙂